Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
07-12-2018 00:00:00

Grup Başkanvekili Mehmet Muş, gazetecilere teklifin içeriğine ilişkin bilgi verdi

Mehmet Muş, teklifte, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğüne (MTA)yurt dışında daha fazla hareket alanı açabilmek adına özel hukuk kurumlarına tabi şirket kurma yetkisi verilmesininyer aldığını belirtti.

Maden sahalarında, geçici tesis dışında herhangi bir yapıya müsaade edilmeyeceğini, sadece bakanlık izniyle bu yapılara izin verilebileceğini ifade eden Muş, böylece maden sahalarının, madencilik dışında herhangi bir faaliyete açılmasına engel olacaklarını söyledi.

Madenlerin denetimini engellemeye veya denetimdeki usullere uygun şekilde davranmamaya verilen idari para cezasına ek olarak, faaliyeti durdurma cezasının da teklifte yer aldığınıaktaran Muş, kaçaküretim vesevkiyatın engellenmesi amacıyla söz konusu filli gerçekleştirenlere ilave yaptırımlar da getirildiğini kaydetti.

Muş, 2017'de, kaçakmadencilik faaliyetlerinde bulunanlara yaklaşık 110 milyon lira idari para cezası kesildiğini bildirdi.

Madenlerden alınan devlet hakkı oranlarında artırıma gidildiğini anlatan Muş, "2017 yılına göre yaklaşık 100 milyon liralık bir devlet hakkı artışı ortaya çıkacaktır. 2017'de de madenlerden tahakkuk eden devlet hakkı geliri 800 milyon liradır." diye konuştu.

"Amaç mamul ya da yarı mamul haline getirmek"

Metalik ruhsatlardan üretilen ham maddeyi kendi tesislerinde mamul ya da yarı mamul haline çevirmedekidevlet teşvikinin yüzde 50'ten 75'e çıkarılacağını belirten Muş, "Burada amaçlanan demir, krom ve bakır gibi benzeri madenlerin ham bir şekilde ihracını engelleyip, onu Türkiye'de mamul ya da yarı mamul haline getirecek bir teşvik mekanizmasını kurmakki bu katma değer ülkemizde kalsın. Bu, milli maden politikamızın önemli bir köşe taşıdır." dedi.

Yapılacakbirprojenin 20 kilometre etrafındaki alanda pasa veya atıklar varsa bunların, bu projede değerlendirilmesinin teklife konulduğunuaktaran Mehmet Muş, böyleceçevre tahribatının engellenmesi ve bu atıkların ekonomiye kazandırılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Ruhsat sahiplerine, ruhsat bitiminden altı ay önce müracaat etme zorunluluğu getirildiğiniaktaran Muş, nükleer enerji konusunda, bazı kural ve kaidelere uygun şekilde hareket edilmesine yönelik maddelerin de kanun teklifinde yer aldığını ifade etti.

Ölçümlemeyle ilgili de birkaç maddenin bulunduğunuaktaran Muş, "1 Aralık 2018'den önce damgası olmayan, damgası kopmuş ya da farklı sebeplerden dolayı idari para cezasına çarptırılan vatandaşlarımızın bir defaya mahsus bu idari para cezalarını affediyoruz. Bu idari para cezasına konu olan tartı aletlerinin 90 gün içerisinde getirilip, muayene ettirilip damgalanması halinde bunların tekrar kullanılmasına izin verilecektir." açıklamasında bulundu.

Kaçakçılığın önlenmesi adına ne gibi önlemlerin alınacağı sorusu üzerine Muş, yapılan illegal faaliyetin oranına göre cezaların belirleneceğini söyledi.

Muş, maden sahaları için ruhsat alıp da bu sahaları işletmeyenlere bir yaptırımın olup olmayacağına ilişkin soruya cevap verirken, "Hükümetin geçmiş dönemlerde de bu konuda attığı adımlar var. Birisinin ruhsatı alıp uzun süre onu bekletip kullanmaması, o alanı kapatması... Buna yönelik zaten belli düzenlemeler var. Maksadımız, ruhsatı kim alıyorsa orayı bir an önce faaliyete geçirmesini sağlamakve oradaki madenin ülke ekonomisine kazandırılmasını sağlamaktır." şeklinde konuştu.

"Herkes mart ayını beklesin"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve SaadetPartisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile görüşmelerine ilişkin bir soru üzerine Muş, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Pek çok görüşme yapılmakta. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce de çok faklı kesimlerle görüşme yapıldı. Bahsedilen kişilerle de görüşmeler oldu. Farklı yerlerle de görüşmeler cereyan etmekte. Bunları da takip ediyoruz. Milletimiz de takip ediyor. Ama milletimiz en iyi cevabı sandıkta vermiştir. Herkes mart ayını beklesin."

"Anamuhalefetpartisi, bir taraftan İYİPartiile görüşüyorken, diğer taraftan gizli mekanlarda HDP ile görüşme halinde." diyen Muş, şöyle devam etti:

"Belli yerlerde onlar da aday çıkarmayacaklarını açıkladılar. Orada aslında bir koalisyon oluşturuluyor. Bunu milletin gözünden kaçırmakiçin doğrudan bir görüşme değil de otel odalarında, gizli bir şekilde ya da belli yerlerde aday çıkarmamaksuretiyle İYİPartiile bir ittifakkurup, onları da dolaylı şekilde bu işin içine katma hesapları yapıyorlar. Çünkü yan yana geldikleri zaman toplumdan gelecek tepkiyi çok iyi bildikleri için bunu gizli bir şekilde yapmaya çalışıyorlar. Vatandaşın gözünden hiçbir şey kaçmamaktadır. Otel odalarında yapılan görüşmeler ya da İstanbul ve Ankara için terörün güdümündekipartinin yaptığı açıklama da ortada iken CHP'nin bunu saklamaya çalışması milletin gözünden kaçmayacaktır."

Askerliğin kısaltılması konusundaki çalışmalar

Askerliğin kısalmasına ilişkin bir kanun teklifi hazırlıklarının olup olmadığı sorusuna karşılık Muş, "Şu an itibarıyla TBMM'deAKPartiGrubu olarakteklif üzerinde bir çalışmamız başlamıştır. Dolayısıyla şu an gündemimizde bahsettiğim yasa teklifi vardır. Daha sonra bütçe müzakereleri başlayacak. Daha sonraki dönemlerde ihtiyaca göre buna karar verilir." dedi.